fbpx

7 kwietnia 2018

Czy warto pokusić się o tuning Xiaomi

Tuning Xiaomi Mijia? Na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni lotem błyskawicy obiegła internet informacja o tym, że można zainstalować w Xiaomi Mijia oprogramowanie, które zwiększa jej moc do 850 W lub nawet do 1000 W! Szał na ten „tuning” przyjmujemy szczerze mówiąc z lekkim rozbawieniem, biorąc pod uwagę, że powoduje on drastyczny spadek zasięgu a prędkość maksymalna wzrasta „aż” o 5-7 km/h… Aby zachować obiektywizm musimy jednak przyznać, że wypróbowaliśmy go na naszych Xiaomi Mijia i po tuningu, nawet tym słabszym, oferującym zwiększenie mocy do 850 W, hulajnoga jest o wiele bardziej żwawa. Więc jeśli ktoś chce, to może w kilku prostych krokach wykonać upgrade i cieszyć się frajdą z bardziej dynamicznej jazdy. Ale UWAGA! Niestety nie do końca każdy, kto chce, może to zrobić!

Dlaczego? Otóż duża część obecnych na polskim rynku hulajnóg Xiaomi to sprzęt ściągnięty z Chin, z wcześniejszych partii produkcyjnych, w których montowany był jeden bezpiecznik. Wersje z pojedynczym bezpiecznikiem nie wytrzymają niestety pracy silnika z parametrami po „tuningu”.

Którą wersję masz Ty drogi czytelniku? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie numeru seryjnego hulajnogi. Po połączeniu się z urządzeniem przez bluetooth w widoku „Basic information” jest numer seryjny.

Jeśli masz hulajnogę z oficjalnej europejskiej dystrybucji Xiaomi, to numer ten znajdziesz już na kartonie, więc sprawa jest jeszcze prostsza.

Tak naprawdę jedynym bezpiecznym numerem, pozwalającym na zainstalowanie oprogramowania i tuning Xiaomi Mijia bez dalszych dywagacji, jest numer 16133/(…). Jeśli Twoja hulajnoga ma inny numer, to musisz sprawdzić jej datę produkcji. Jeśli data ta jest wcześniejsza, niż marzec 2017 roku, to możesz zapomnieć o „tuningu”. Jeżeli datą produkcji jest maj 2017 roku lub późniejsze miesiące, to możesz, oczywiście na własne ryzyko, zainstalować oprogramowanie zwiększające moc. Czujemy się tu w obowiązku nadmienić, że działanie to anuluje automatycznie jakąkolwiek gwarancję na hulajnogę, więc o ile takową posiadasz warto się zastanowić nad tym ruchem.

Najbardziej problematyczne są miesiące marzec i kwiecień 2017 roku, w których to możesz mieć wersję z jednym albo dwoma bezpiecznikami. Jak to sprawdzić? Niestety dla zyskania absolutnej pewności musisz wyjąć akumulator, rozciąć zabezpieczającą go folię i wysunąć ze specjalnej kieszonki BMS. Na kolejnych zdjęciach pokazujemy co i jak. Znowu lojalnie uprzedzamy, że rozcięcie oryginalnej folii zabezpieczającej akumulator unieważni gwarancję, natomiast jeśli już zdecydowałeś / zdecydowałaś się na tuning Xiaomi Mijia, to zakładamy, że godzisz się z tą myślą. Do dzieła więc!

Wyjmujemy akumulator. Operacja jest na tyle prosta, że dajemy zdjęcie już po wyjęciu akumulatora z podestu hulajnogi. Wiadomo – musimy odkręcić spodnią obudowę podestu, potem odkręcić 4 śruby trzymające akumulator i porozpinać kable.

Rozcinamy folię.

Odpinamy kable i wysuwamy płytkę z elektroniką, na której zainstalowane są też bezpieczniki.

Sprawdzamy ilość bezpieczników – to te oznaczone literką Z, zaraz obok zapałki.

Zgadza się, tak właśnie w dobie miniaturyzacji wyglądać może bezpiecznik 🙂

I w ten oto sposób wiesz już czy bezpiecznik jest jeden, czy dwa. Teraz wszystko w Twoich rękach!

Same linki do aplikacji zwiększającej moc hulajnogi i instrukcji jak to zrobić znajdziecie bez problemu w necie. Jeśli nie znajdziecie, to napiszcie a podeślemy. Na koniec dodamy jeszcze tylko, że wszystkie sprzedawane przez nas modele Xiaomi Mijia, to modele z dwoma bezpiecznikami.

Niech moc będzie z Wami i dajcie koniecznie znać, czy warto było.

Na Wasze pytania i komentarze czekamy na profilu www.facebook.com/zwinnemiasto oraz pod adresem sklep@zwinnemiasto.pl

Jeśli szukacie pierwszej pomocy dla swojej Emki sprawdźcie koniecznie ZWINNYserwis!

Have Fun!

Ta strona używa COOKIES! Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.