Hulajnoga elektryczna z amortyzacją: rodzaje

Dodano: 13 maja 2022 w kategorii: Hulajnogi elektryczne Autor: zwinnemiasto

Amortyzacja w hulajnogach elektrycznych

Jedne hulajnogi elektryczne posiadają amortyzację, inne nie. Ze względu na bardziej komfortową jazdę, te pierwsze są znacznie częściej wybierane przez klientów. Ale nie wystarczy wiedzieć, czy doczytać w specyfikacji, że hulajnoga ma amortyzację. Amortyzacja amortyzacji nierówna! 

Amortyzacja w hulajnogach elektrycznych – różne klasyfikacje

Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przeprowadzić Was przez techniczne meandry związane z tematem. W pierwszej części zaczynamy od teorii. Wyjaśnimy dlaczego pod pojęciem „hulajnoga elektryczna z amortyzacją” mogą kryć się naprawdę różne modele hulajnóg. Skupimy się na kilku klasyfikacjach amortyzacji pod względem… No właśnie…

Zacznijmy od podstawowych podziałów. Pierwszym z nich będzie podział na amortyzację przednią i tylną. Jak już szukamy hulajnogi elektrycznej z amortyzacją, najlepiej, aby występowała w obu miejscach: zarówno z przodu, jak i z tylu.  

 

Jeden typ amortyzacji, lecz różna budowa…

Amortyzację możemy podzielić również ze względu na element, który wykonuje ruch. W niektórych hulajnogach będzie to wahacz, w innych widelec (w jeszcze innych zawieszenie trapezowe lub resorowe, ale to wyjątki). I znów pojawia się zagwozdka: czy każda hulajnoga z amortyzacją na widelcu jest taka sama? No nie… 

Wystarczy spojrzeć na takie hulajnogi jak Hero S10, Kaabo Skywalker 8H, czy Joyor F7. Różnica między nimi jest nie tylko wizualna. Różne budowy widelca sprawiają, że ten element inaczej sprawdza się w działaniu. 

 

Rodzaje amortyzacji w hulajnogach elektrycznych

Jak jeszcze możemy podzielić amortyzację? Choćby pod względem elementu amortyzującego (tłumiącego drgania). W tym drzewku wyróżnimy zawieszenie sprężynowe (przykładowe hulajnogi: Hero S10, Ultron T103), zawieszenie elastomerowe, występujące w większości modeli marki Dualtron (np. hulajnoga Dualtron Eagle, Dualtron Spider) lub amortyzację powietrzną (raczej w wersjach tuningowanych, fabrycznie występuje bardzo rzadko). 

 

Następnym razem: amortyzacja hulajnogi w praktyce! 

W tym momencie możemy skończyć z teorią i krótkim wprowadzeniem. Jesteśmy świadomi, że to dopiero ledwo zahaczenie o temat amortyzacji w hulajnogach. Dziś chcieliśmy jedynie zasygnalizować wątek. W niedalekiej przyszłości zamierzamy go rozwinąć.

Dlaczego jedne hulajnogi elektryczne mają lepszą amortyzację a inne gorszą? Na czym polega zasada działania każdego z typów? Jakie zawieszenie jest odpowiednie do konkretnego stylu jazdy? I ostatnie pytanie: Czy hulajnoga elektryczna może zachowywać się jak… tapczan? Na te pytania odpowiemy następnym razem! 

ZOBACZ PORÓWNANIE