Jak wybrać hulajnogę elektryczną? 

Dodano: 15 kwietnia 2022 w kategorii: Hulajnogi elektryczne Autor: zwinnemiasto

Jak wybrać hulajnogę elektryczną? 

Zakup hulajnogi elektrycznej może być trudny dla osób, które nie są dobrze zaznajomione z rynkiem hulajnóg. Rok w rok rośnie liczba dostępnych w sprzedaży modeli, a większy wybór nie zawsze jest sprzymierzeńcem kupującego. Czasami, jak przekonuje Barry Schwartz w książce „Paradoks wyboru”, bywa zupełnie odwrotnie.

Czym się różnią hulajnogi elektryczne? 

Zaczynamy poszukiwania, wpisujemy w Google „hulajnoga elektryczna” i widzimy tak wiele hulajnóg podobnych do siebie. Niezaznajomionym z tematem może się nawet wydawać, ze wszystkie są takie same – no bo przecież czym może się różnić hulajnoga elektryczna od hulajnogi elektrycznej? W każdej znajdziemy dwa koła, podest, kierownicę… a mimo to, różnic jest naprawdę sporo! 

Kto zadał sobie choć podstawowy trud poszukiwania hulajnogi i zaczął porównywać modele, wie, o czym mowa. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią hulajnogę, być zadowolonym podczas używania i nie żałować, że nie kupiło się innej. 

Pokażemy kilka elementów, na które koniecznie powinniście zwrócić uwagę przed zakupem. 


(na zdjęciu hulajnoga Nami Burn-E Viper)

Akumulator – serce hulajnogi elektrycznej 

Akumulator najczęściej występuje w podeście hulajnogi. Jest całkowicie zabudowany i nie widzimy go od zewnątrz. Wyjątek stanowią hulajnogi elektryczne posiadające baterie na kolumnie kierownicy (takie akumulatory można łatwo odpiąć). Obecnym standardem rynkowym są akumulatory litowo-jonowe i żadnych innych nie powinniśmy brać pod uwagę – nawet jeśli kuszą niską ceną. 

Akumulator składa się z ogniw połączonych szeregowo i równolegle. Przy każdym akumulatorze powinny interesować nas dwie kluczowe jednostki: wolty i amperogodziny. Od pojemności (Ah) zależy dystans, jaki pokonamy na hulajnodze bez konieczności ładowania. Natomiast napięcie (V) decyduje o dynamicie i przyspieszeniu hulajnogi. 

 

Silnik – płuca hulajnogi elektrycznej 

Moc silnika, w połączeniu z zamontowanym sterownikiem, decyduje o maksymalnej prędkości hulajnogi. Mocniejsze silniki pozwalają rozpędzić się do większych prędkości i oferują bardziej dynamiczną jazdę. Lecz to nie znaczy, że na mocny silnik powinni decydować się wyłącznie entuzjaści zawrotnych prędkości i fani filmów z serii „Szybcy i Wściekli”. 

Silniki o większej mocy sprawiają również, że hulajnoga lepiej radzi sobie na wzniesieniach i wydajniej pracuje pod obciążeniem. To ważna informacja zwłaszcza dla osób o nieco większej wadze. Porównując moc silników w hulajnogach elektrycznych, patrzmy na wartość wyrażaną w watach (W). 

Miejmy też na uwadze, że nie ma jednolitego rynkowego standardu: niektórzy producenci podają moc znamionową, inni maksymalną (najbardziej wartościowym porównaniem byłoby zestawienie mocy maksymalnych, w tzw. „piku”).  

jak wybrac hulajnoge elektryczna ultron x2
(na zdjęciu hulajnoga Ultron X2)

Koła i opony – stopy i buty hulajnogi elektrycznej

W hulajnogach elektrycznych najlepiej sprawdzają się pompowane opony. Wśród nich znajdziemy dętkowe lub bezdętkowe. Oba typu dobrze tłumią nierówności i pozwalają na wygodną jazdę. Minimalna różnica, jakiej należy się spodziewać: opony bezdętkowe zawsze będą nieco twardsze.

Unikajmy za to pełnych, gumowych kół, które mocno przenoszą wibracje i sprawiają, że odczuwamy wszelkie nierówności. To negatywnie wpływa na komfort jazdy.

Drugą kwestią związaną z oponami jest bieżnik. Na typowo terenowy decydujmy się, kiedy mamy zamiar korzystać z hulajnogi na nieutwardzonych terenach. Jeśli jeździmy w warunkach miejskich, po płaskiej nawierzchni, lepszym rozwiązaniem będzie bieżnik typowo szosowy. 

Trzecia rzecz: średnica kół. Przyjęło się, że im większe, tym lepsze… ale ta prawidłowość nie zawsze ma zastosowanie. Wiele zależy m.in. od konstrukcji hulajnogi i obecnej lub nieobecnej dodatkowej amortyzacji. 

 

Konstrukcja i waga – talia hulajnogi elektrycznej

Zanim wybierzemy (lub nawet zanim rozpoczniemy poszukiwania) wymarzoną hulajnogę elektryczną, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy pod względem osiągów idziemy w kierunku nieco cięższych hulajnóg elektrycznych klasy premium, czy kosztem pozostałych parametrów, zależy nam, aby hulajnoga była jak najmniejsza i najlżejsza

Jako Zwinne Miasto, wiemy z doświadczenia, że poszukiwanie „złotego środka” przed zakupem hulajnogi niejednemu klientowi spędzało sen z powiek! Dlatego zawsze służymy radą i podpowiadamy w kluczowych momentach. Nie sztuką jest kupić. Sztuką jest dobrać coś odpowiedniego do swoich potrzeb! 

Dlatego jeden klient będzie zadowolony decydując się na hulajnogę Speedway Leger, inny weźmie hulajnogę Ultron X2, a jeszcze kolejny wyjedzie na hulajnodze NAMI Burn-E Viper. Każdemu życzymy przyjemności płynącej z jazdy! 

jak wybrac hulajnoge elektryczna speedway leger
(na zdjęciu hulajnoga Speedway Leger)

Tylko cztery parametry hulajnogi, a co z resztą?

To oczywiście nie wszystkie cechy hulajnogi elektrycznej, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem. Umyślnie pominęliśmy np. kwestie związane z amortyzacją – a to dlatego, że niedługo opublikujemy oddzielny wpis i materiał wideo, poświęcony różnym rodzajom amortyzacji w hulajnogach elektrycznych. 

Na koniec ważna uwaga: Nie sugerujmy się frazami typu „mocny silnik”, „duże koła”, „ogromny zasięg”… one nic nam nie mówią. Przeglądając oferty, porównujmy konkretne, mierzalne wartości. W przypadku silnika patrzmy na waty (W), akumulatora na wolty (V) i amperogodziny (Ah), a kół na ich średnicę (najczęściej wyrażaną w calach). 

Jacek Pilip

ZOBACZ PORÓWNANIE