Jakie są mechanizmy składania w hulajnogach elektrycznych?

Dodano: 4 kwietnia 2022 w kategorii: Hulajnogi elektryczne Autor: zwinnemiasto

Jakie są mechanizmy składania w hulajnogach elektrycznych?

Gdy kupujemy hulajnogę elektryczną, istotne powinny być dla nas nie tylko jej parametry. Warto odpowiedzieć sobie również na kilka dodatkowych pytań. Gdzie będziemy trzymać hulajnogę? Czy planujemy ją często przewozić z miejsca na miejsce (pociągiem, samochodem, autobusem itp.)? Czy zależy nam, aby hulajnoga była składana i jak szybko ma się złożyć?  

 

Składana hulajnoga elektryczna – rynkowy standard

Skupiając się na pytaniach zawartych w ostatnim zdaniu, wyjdźmy od tego, czy wszystkie hulajnogi elektryczne są składane? Najczęściej tak. W zdecydowanej większości modeli, dostępnych na rynku, możemy położyć kolumnę kierownicy. W niektórych hulajnogach składane są także rączki, co zmniejsza szerokość e-hulajnogi, ułatwiając jej przechowywanie i transport. 

Ale błędem byłoby powiedzieć, że każda hulajnoga elektryczna składa się tak samo. Wśród innych producentów występują różne mechanizmy. To powoduje, że czasami złożenie hulajnogi elektrycznej trwa sekundę lub dwie, a czasami, gdyż mechanizm jest złożony z większej liczby elementów, nawet pół minuty. Bywa to istotne, zwłaszcza, kiedy towarzyszy nam pośpiech.  Przyjrzyjmy się zatem kilku konstrukcjom mechanizmu składania, jakie występują w hulajnogach elektrycznych.  

 

Ręczne systemy składania w hulajnogach elektrycznych

Najpierw na warsztat bierzemy hulajnogę NAMI Burn-E Viper. Aby położyć kolumnę kierownicy należy najpierw odblokować klamrę. Następnie odkręcamy tuleję zamocowaną na gwintowanym stożku, po czym podnosimy i pochylamy kierownicę. Warto dodać, że stożkowy mechanizm całkowicie zapobiega powstawaniu luzów podczas jazdy! 

We wszystkich hulajnogach marki Dualtron mechanizm składania wydaje się identyczny – ale tylko na pierwszy rzut oka. Najpierw należy odblokować klamrę, potem podnieść obejmę blokującą i złożyć kierownicę. Jednak w tym przypadku nie ma gwintu i nic nie odkręcamy. 

Mechanizm składania - hulajnogi Dualtron

W wielu hulajnogach elektrycznych (na przykład hulajnogi Hero) do złożenia wystarczy pociągnięcie dźwigni mechanizmu składania. Nachylając się, przy tego typu mechanizmach, upewnijmy się, że nasza głowa nie znajduje się bezpośrednio przed kierownicą – w tej sposób unikniemy nabicia guza. 

Mechanizm składania - hulajnogi Hero
(na zdjęciu hulajnoga Hero S9)

Czy hulajnogi elektryczne można składać nogą? 

Wyjaśniając śródtytuł, uprzedzamy, że nie chodzi o umiejętności karate. W niektórych modelach hulajnóg elektrycznych mechanizmy składania są tak skonstruowane, że do ich użycia wykorzystamy nie tylko rękę, ale i nogę. W tej grupie hulajnóg, bardzo ważne jest aby przed złożeniem kolumny kierownicy, najpierw złożyć stopkę. Zbyt częste zapominanie o tym, może doprowadzić do uszkodzenia tego elementu!  

Które mechanizmy są wygodniejsze? To już sprawa indywidualnych upodobań. Aby złożyć hulajnogi Speedway, naciskamy nogą na dźwignię i jednocześnie odpychamy delikatnie kierownicę od siebie. Podobny mechanizm składania znajdziemy w hulajnogach elektrycznych Ultron. Jedyną różnicą będzie dodatkowy bolec blokady, który należy wysunąć przed złożeniem. Identyczna zasada działania (dźwignia plus blokada) występuję np. w hulajnodze Kaabo Skywalker 8H

Mechanizm składania - hulajnogi Ultron
(na zdjęciu hulajnoga Ultron)

Zobaczcie systemy składania na filmie lub na własne oczy

Oczywiście podobnych mechanizmów składania z różnymi modyfikacjami znajdziecie więcej, ale ich zasady działania będą zbliżone. Wszystkie opisane konstrukcje mechanizmów składania (a nawet jeszcze więcej) zobaczycie w naszym mikroporadniku. Jeśli chcecie zobaczyć na własne oczy, zapraszamy do naszego salonu w Poznaniu, ul. Św. Michała 43! Zwinne Miasto zaprasza! 

ZOBACZ PORÓWNANIE