Jak ładować hulajnogę elektryczną?

Dodano: 24 marca 2022 w kategorii: Hulajnogi elektryczne Autor: zwinnemiasto

Hulajnoga elektryczna Nami Burn-e Viper Scooter

Jak ładować hulajnogę elektryczną? 

Ładowanie hulajnogi elektrycznej jest czynnością, którą co pewien czas będzie musiał wykonać każdy użytkownik. Akumulatory w hulajnogach elektrycznych bywają różne. Jedne pozwalają na przejechanie kilku/kilkunastu kilometrów, w innych możemy liczyć na pokonanie dystansu przekraczającego sto kilometrów! Ale niezależnie od pojemności każdy akumulator ma swój limit i w końcu będzie potrzebował ładowania. Dlatego w poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak ładować hulajnogę elektryczną.

 

Jak ładować hulajnogę elektryczną – pytania od klientów

Od razu na wstępnie zaznaczymy, że dzisiejszy wpis jest skierowany zwłaszcza do początkujących użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy są „nowi w temacie”. Na szczęście ładowanie hulajnogi elektrycznej jest bardzo proste i nikt nie powinien mieć z tym problemu. Poniżej, krok po kroku, opiszemy cały proces. 

Zacznijmy od tego, że kupując hulajnogę elektryczną, w zestawie powinniśmy otrzymać ładowarkę wraz z przewodem umożliwiającym podpięcie do gniazdka. Zazwyczaj obie rzeczy znajdują się w pudełku z hulajnogą. Warto na to zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza przy zakupach na rynku wtórnym „z drugiej ręki”. Jeśli sprzedający nie oferuje ładowarki, liczmy się z tym, że albo hulajnogą nie nacieszymy się długo, albo od razu narażamy się na dodatkowe koszty. 

Jeśli jesteśmy pewni, że mamy przy sobie zarówno ładowarkę, jak i hulajnogę, musimy zlokalizować dwa elementy: gniazdko elektryczne w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy (mówiąc potocznie: „kontakt w ścianie”) oraz port ładowania hulajnogi, który, w zależności od posiadanego modelu, może się znajdować w innym miejscu. Oprzyjmy się o kilka przykładów. 

 

Gdzie znajdę port ładowania w hulajnodze?

W hulajnogach Dualtron gniazda ładowania znajdują się po lewej stronie podestu. Identyczne rozwiązanie występuje w hulajnogach Hero. Zaś porty ładowania umieszczone po stronie prawej mają hulajnogi Ultron oraz np. hulajnoga Kaabo Skywalker 8H

Hulajnoga elektryczna Kaabo Skywalker 8H
(na zdjęciu hulajnoga Kaabo Skywalker 8H)

Warto pamiętać, że nie zawsze kupując drugi model hulajnogi elektrycznej tego samego producenta, gniazdo ładowania znajdziemy w identycznym miejscu. Dobrym przykładem jest firma Speedway, należąca do koreańskiego koncernu Minimotors. W hulajnodze Speedway Leger port ładowania znajduje się po stronie lewej, natomiast w hulajnodze Speedway Mini 4 Pro – po prawej. 

co ubrać do jazdy na hulajnodze w zimie speedway leger
(na zdjęciu hulajnoga Speedway Leger)

Boki podestu to nie jedyne miejsca występowania portów ładowania. Czasami można je znaleźć z przodu, znacznie rzadziej z tyłu, a coraz częściej można spotkać hulajnogi elektryczne z gniazdem ładowania umieszczonym na górze podestu lub w ramieniu główki ramy. Jako przykłady ostatniego rozwiązania mogą nam posłużyć choćby hulajnoga elektryczna Etwow GT, czy znakomita pod względem osiągów hulajnoga elektryczna NAMI Burn-E Viper
hulajnoga elektryczna przepisy nami viper

(na zdjęciu hulajnoga NAMI Burn-E Viper)
Jeśli zaś staliśmy się właścicielami hulajnogi elektrycznej której akumulator znajduje się na kolumnie kierownicy (niezbyt fartowne rozwiązanie), tam też powinniśmy szukać portu ładowania. 

 

Jak ładować hulajnogę elektryczną? Kolejność ma znaczenie!

Gdy już zlokalizowaliśmy port ładowania w hulajnodze i mamy gniazdko elektryczne w zasięgu przewodu ładowarki, czas na podłączenie urządzenia do prądu. Najpierw podpinamy kabel zasilający do gniazdka, a dopiero potem podłączamy ładowarkę do portu ładowania hulajnogi. Zachowanie takiej kolejności minimalizuje ryzyko związane z nagłym skokiem napięcia.  

W wielu ładowarkach wykorzystywanych przez hulajnogi elektryczne występują złącza GX16 (przedstawione na zdjęciu). Podczas podłączania, zwróćmy uwagę na umiejscowienie charakterystycznego rowka. Wtyczka ustawiona w odpowiedniej pozycji bez problemu da się wsunąć do portu ładowania. 

Jak ładować hulajnogę elektryczną

Po podłączeniu, na ładowarce zaświeci się czerwona dioda – ten kolor informuje nas, że hulajnoga jest w trakcie ładowania. Gdy stan baterii zostanie uzupełniony do pełna, kolor diody zmieni się na zielony – będzie to informacja, że ładowanie zostało zakończone. Wtedy należy odłączyć ładowarkę (tym razem najpierw odpinamy od hulajnogi, potem od gniazdka). 

 

Jak długo trwa ładowanie hulajnogi elektrycznej?

Jak długo może potrwać ładowanie hulajnogi elektrycznej? Wszystko zależy od pojemności akumulatora wyrażonej w amperogodzinach (Ah) i od amperażu ładowarki (A). Aby móc obliczyć czas potrzebny do pełnego naładowania (od 0 do 100% baterii) wystarczy podzielić liczbę amperogodzin baterii przez amperaż zasilacza. W prostym działaniu Ah/A zostaje „h” – czyli liczba godzin potrzebna do pełnego naładowania. 

Przykładowo: mając kompletnie rozładowaną baterię o pojemności 10Ah i używając ładowarki 2A, czas ładowania do pełna będzie wynosił 5h (czyli pięć godzin). 

Na dzisiaj to już wszystko, co chcieliśmy przekazać. Oczywiście w temacie ładowania hulajnóg elektrycznych jeszcze jest sporo do opisania, np. co, jeśli zgubiliśmy ładowarkę, czy można używać nieoryginalnej? Co zrobić aby przedłużyć żywotność baterii, jak o nią dbać i jakich błędów unikać? Wrócimy do tych zagadnień, przyglądając im się bliżej w innym artykule. 

Jacek Pilip

ZOBACZ PORÓWNANIE