Hulajnoga elektryczna bezpieczniejsza od rowerów i motocykli?

Dodano: 17 czerwca 2021 w kategorii: Hulajnogi elektryczne Autor: zwinnemiasto

Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna?

Według analiz Międzynarodowego Forum Transportu ryzyko wypadku podczas użytkowania hulajnogi elektrycznej jest mniejsze niż w przypadku jechania na rowerze!

„Wysyp” hulajnóg elektrycznych już teraz jest widoczny gołym okiem. Trendu, który opanował cały świata nie da się zatrzymać. 

ITF (od International Transport Forum – Międzynarodowe Forum Transportu) donosi, że po przeprowadzeniu wnikliwych badań, ryzyko śmierci użytkownika hulajnogi elektrycznej w wypadku na drodze nie jest większe niż rowerzysty. To w pewnym stopniu łamie stereotyp, według którego to hulajnoga była demonizowana jako szczególnie niebezpieczny pojazd dla zdrowia i życia użytkowników.

Podobne zarzuty padały często z ust samych rowerzystów, którzy poprzez rozwój elektromobilności muszą często współdzielić przestrzeń miejską z osobami jeżdżącymi właśnie na hulajnogach.

 

Bezpieczna hulajnoga elektryczna!

Po zapoznaniu się z niemalże 100-stronicowym raportem ITF pt. “Safe Micromobility”, można się dowiedzieć, że wskaźnik ryzyka wypadków śmiertelnych to 78- 100 przypadków na 1 mld podróży. Dla porównania– ryzyko śmierci dla rowerzystów to poziom 21 – 257 wypadków śmiertelnych na 1 mld przejazdów.

To dowód na to, że nie należy wierzyć opiniom, które plasują rower jako bezpieczniejszy pojazd do poruszania się m. in. po mieście. Jednakże najwięcej wypadków śmiertelnych na 1 mld przepraw doświadczają motocykliści, bo aż w 132- 1164 przypadkach.

Hulajnoga elektryczna bezpiecznie od roweru?

Ataki na hulajnogi elektryczne

W mediach bardzo często są obecne różnego rodzaju materiały, które wprost atakują hulajnogi elektryczne i opisują je jako zło, które należy się za wszelką cenę ograniczyć lub się go pozbyć. Dominuje negatywny przekaz, który tak naprawdę nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Na 826 tysięcy przejazdów e-hulajnogami w Chicago, tylko w 192 incydentach była konieczna wizyta użytkowników w szpitalu. Nie było ani jednego przypadku śmiertelnego! O wiele gorzej jest w przypadku korzystania z samochodu lub motocyklu, ponieważ to ich użytkownicy są głównymi sprawcami licznych kolizji i wypadków, które w znacznie większym stopniu zagrażają zdrowiu i życiu ludzi.

 

Rozwój mikromobilności

Osoby, które przesiadają się z samochodu na hulajnogę elektryczną stanowią mniejsze zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. ITF podkreśla, że rozwój tzw. mikromobilności sprawi, że dodatkowo rozwinie się infrastruktura, która bardzo często stanowi wspólną przestrzeń do poruszania się zarówno dla użytkowników e-hulajnóg, jak i rowerzystów.

To doprowadzi również do tego, że w naturalny sposób upowszechnią się urządzenia transportu osobistego, gdyż będą one komfortowe m. in. dla pokonania odległości, które obecnie są przebywane pieszo czy autobusem. Łatwiej będzie dotrzeć do sklepu, na przystanek czy bezpośrednio do pracy pięć razy w tygodniu. W większości przypadków w miastach – hulajnoga elektryczna daje olbrzymi komfort, zaś koszty przejazdów to grosze w porównaniu z ciągłym jeżdżeniem autem lub komunikacją miejską.

Zobacz nasze hulajnogi elektryczne i wybierz swoją ulubioną!

 

ZOBACZ PORÓWNANIE