Pierwsza hulajnoga dla dziecka

Dodano: 26 maja 2019 w kategorii: ScootIsland Autor: zwinnemiasto

Pierwsza hulajnoga dla dziecka

Jaka powinna być pierwsza hulajnoga dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Od jakiego wieku nasza pociecha może bezpiecznie poruszać się na hulajnodze? Te i inne pytania przychodzą na myśl rodzicom, którzy myślą o zakupie hulajnogi dla swojej pociechy i na nie postaramy się odpowiedzieć.

Zacznijmy od tego, że jesteśmy wielkimi fanami tego, aby przyzwyczajać dzieci do aktywności już od najmłodszych lat. Nie cukierki i tablet, ale hulajnoga i ruch na świeżym powietrzu! Pierwsza hulajnoga może pojawić się w życiu dziecka bardzo wcześnie. Już roczne dzieci mogą cieszyć się jazdą na hulajnodze. Zwracamy tutaj Państwa uwagę na sformułowanie “cieszyć się jazdą”. Właśnie  —  żeby przyzwyczajać dzieci do jazdy na hulajnodze, jazda ta musi sprawiać frajdę. Rzecz oczywista, o której często zapominamy, kierując się przy wyborze hulajnogi często jedynie wyglądem i ceną.

 

Pierwsza hulajnoga – najważniejsze czynniki

Lista elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej hulajnogi dla dziecka, powinna jednak być dłuższa:

a) bezpieczeństwo

b) jakość użytych materiałów

c) jakość wykonania

d) pozostałe istotne parametry hulajnogi

e) oferowana przez producenta gwarancja

f) właściwości jezdne

g) opinie użytkowników o produkcie i producencie

h) cena hulajnogi

i) wygląd

Od czasu do czasu, opisując kolejne punkty, pozwolimy sobie za punkt odniesienia przyjąć hulajnogę Mini Micro 3 w 1. Oczywiście możecie Państwo stwierdzić, że nie jesteśmy obiektywni, bo sprzedajemy hulajnogi firmy Micro i zależy nam, żebyście Państwo wybrali tę właśnie markę. Jasne, że nam zależy i jasne, że jesteśmy subiektywni, natomiast w dobie internetu, nic łatwiejszego, jak porównać informacje i opinie prezentowane przez nas, z informacjami i opiniami innych klientów 🙂

Zacznijmy od początku naszej listy, czyli od bezpieczeństwa. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy na kupowanej przez nas hulajnodze jest znak CE. Powinien on być w sposób trwały naniesiony na samą hulajnogę. W internecie można zetknąć się z opinią, że certyfikat CE, to “unijny wymysł”, natomiast naszym zdaniem jest to “wymysł” bardzo pożyteczny. Aby uzyskać CE trzeba poddać produkt licznym badaniom, więc kupując hulajnogę tak oznakowaną możecie być Państwo przekonani, że spełnia ona wymogi bezpieczeństwa przynajmniej w podstawowym zakresie. Mamy wtedy pewność, że hulajnoga dla naszego dziecka nie jest wykonana z rakotwórczego plastiku, że konstrukcja nie jest zaprojektowana w sposób narażający dzieci na uszkodzenie ciała, że kółka nie odpadną nam po pierwszym przejechanym kilometrze a kierownica się nie złamie…

Teraz kilka słów o jakości użytych materiałów, jakości wykonania i pozostałych istotnych parametrach hulajnogi, które też oczywiście na owo bezpieczeństwo mają zasadniczy wpływ. Naprawdę nie trzeba być specjalistą z zakresu materiałoznawstwa, żeby zerkając na hulajnogę w całości i każdy z jej najważniejszych elementów osobno, wiedzieć już na pierwszy rzut oka z czym mamy do czynienia. Dobre materiały, dobre wykonanie plus przemyślana konstrukcja powinny dać hulajnogę, która wytrzyma kilka lat, nawet bardzo intensywnego użytkowania.

 

Pierwsza hulajnoga dla dziecka – jakie materiały powinny być użyte?

a) kółka — powinny toczyć się prawie same, z absolutnie minimalnym oporem. Jeśli zakręcimy nimi w powietrzu a one zaledwie po kilku sekundach się zatrzymają, to tym bardziej nie będą chciały się płynnie toczyć po chodniku. Nie powinny też oczywiście być chybotliwe a wszystkie śruby mocujące kółka i inne elementy jezdne nie powinny mieć żadnych luzów. Same kółka, jeśli są z tworzywa a nie z gumy, powinny być twarde ale jednocześnie minimalnie elastyczne. Ta elastyczność zapewnia o wiele lepszą amortyzację a dzięki niej dodatkowo hulajnoga jest wyraźnie cichsza

b) hamulec w hulajnogach dziecięcych zazwyczaj jest to po prostu tylny błotnik. Nie powinien on być wykonany tylko i wyłącznie z plastiku, jeśli jest z plastiku to koniecznie zwróćmy uwagę czy jest wyposażony w metalową wkładkę od wewnątrz. Podczas hamowania mamy do czynienia z tarciem i powstawaniem wysokiej temperatury. Cienkie plastikowe błotniki bez takiej wkładki zużyją się o wiele szybciej. Jeśli mamy w hulajnodze, co jest o wiele rzadsze, hamulec szczękowy, taki jak w rowerze, to oczywiście sprawdźmy, czy jest on dobrze wyregulowany i skutecznie zatrzymuje koło. Jeśli tak nie jest poprośmy od razu w sklepie o odpowiednią regulację.

c) hulajnoga dziecięca nie powinna mieć też oczywiście żadnych ostrych krawędzi — ani metalowych, ani plastikowych. Wszystkie kanty podestu, czy jakichkolwiek innych elementów powinny być na tyle łagodne aby nie można było sobie nimi przeciąć skóry.

d) kierownica w hulajnodze dla najmłodszych dzieci powinna mieć regulację. Wiadomo, że małe dzieci rosną najszybciej, więc kupowanie hulajnogi na wyrost, z kierownicą na wysokości zębów dziecka, nie jest najlepszym pomysłem. Nie jest nim też zakup hulajnogi, z kierownicą, która za kilka miesięcy będzie za niska. Lepiej kupić hulajnogę z kierownicą teleskopową, którą możemy wydłużać w miarę rośnięcia naszej pociechy. Kupując hulajnogę z taką właśnie kierownicą sprawdźmy, czy przy zablokowaniu jej zaciskiem na różnych wysokościach nie ma ona luzu i tendencji do samoczynnego obsuwania się niżej. Dobrze jeśli kierownica taka będzie też miała jakiegoś rodzaju blokadę, która zabezpiecza przed wysunięciem jej zbyt wysoko i tym samym wypadnięciem podczas jazdy.

e) kolejny element wart oględzin, to rączki kierownicy. Powinny być pokryte tworzywem, które dobrze trzyma się w ręku, nawet jeśli ręka jest spocona. I rzecz oczywista — muszą się one dobrze trzymać samej kierownicy. Dodatkowo na końcu rączki te powinny być grubsze aby wyeliminować ryzyko zsunięcia się ręki z kierownicy w trakcie jazdy. To dosyć niebezpieczne, bo w sposób niezamierzony nasz smyk może wtedy gwałtownie skręcić.

f) podest w hulajnodze dla małego dziecka koniecznie musi być antypoślizgowy. Im pewniej trzyma podeszwę buta, tym lepiej. Są różne rozwiązania — specjalna taśma antypoślizgowa, karbowanie, gumowe elementy wkomponowane w podest. Nie ma aż takiego znaczenia, które rozwiązanie przyjął dany producent, ważne aby podest nie był po prostu jednym płaskim kawałkiem plastiku. Sprawa jest oczywista, więc nie będziemy się o niej rozpisywać.

g) i kolejna oczywista rzecz, to waga hulajnogi. Im mniejsza, tym lepsza, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, któremu pewnie nie raz przyjdzie wracać do domu niosąc hulajnogę…

Przykład porządnej hulajnogi, która dodatkowo rośnie wraz dzieckiem, od roku do 4–5 lat, to oczywiście nasza ulubiona Micro Mini 3w1 wymieniona wyżej 😉

Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję hulajnogi dla małego dziecka w kontekście wygody dla rodzica. Otóż, gdy jesteśmy zmuszeni hulajnogę nieść — a wszyscy rodzice wiedzą doskonale, że prędzej czy później będą musieli nieść pojazd swojej pociechy — jej konstrukcja powinna sprawiać, że nie będzie się nam ona obijała po nogach.

W ślad za jakością użytych materiałów i jakością wykonania może oczywiście pójść dłuższa gwarancja. Krótsza, jak 2-letnia powinna od razu zapalać nam czerwoną lampkę.

Kolejny ważny element w ocenie hulajnogi, to jej właściwości jezdne. Trudno wyrobić sobie opinię o właściwościach jezdnych, inaczej niż przez jazdę… Najlepiej posadzić dziecko na kilku hulajnogach i sprawdzić, z jazdy na której ma większą frajdę.

Pojawiają się jednak 2 podstawowe problemy z tą strategią

 a) dziecko może akurat nie chcieć z nami współpracować

b) hulajnoga ma być niespodzianką.

W sukurs przychodzi nam wtedy internet. Czy warto śledzić opinie o producencie i produkcie w sieci? Warto. Oczywiście wiele spośród nich jest “inspirowanych” albo przez producenta albo przez konkurencję, jednak poświęcając trochę czasu i czytając opinie z różnych źródeł, powinniśmy bez problemu zbudować sobie w miarę obiektywny obraz.

Warto też spróbować dociec, jakie łożyska są zamontowane w hulajnodze, bo od nich w dużej mierze zależy jej toczność. W typowych hulajnogach dla małych dzieci, które zazwyczaj stosowane są na zewnątrz pomieszczeń i w których raczej nie zależy nam na rozwijaniu na nich przez naszego brzdąca jak największej prędkości, powinniśmy mieć zamknięte łożyska stalowe, najlepiej o precyzji nie mniejszej, jak ABEC 7.

Wreszcie przedostatni podpunkt z naszej listy, czyli cena. Wiadomo, każdy ma swój budżet i nikogo nie namawialiśmy i nie zamierzamy namawiać do jego przekraczania. Pisząc cały artykuł w odniesieniu do hulajnogi Mini Micro dla porządku dodajmy jedynie, że kosztuje ona 500 MINUS, co w obliczu programu 500 PLUS nie powinno nikogo odstraszać 😉

Jako ostatni podpunkt listy został nam wygląd. Tu już zostawiamy Państwu absolutnie wolną rękę. Na rynku jest tyle różnych wzorów i kolorów, że niezależnie od upodobań każdy z pewnością wybierze coś, co przypadnie mu do gustu. Do wyboru do koloru, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

 

Nie zapomnijcie o kasku!

Jeszcze jedna ważna rzecz na koniec. Gdy kupiliśmy już porządną hulajnogę nie wolno nam zapomnieć o kasku. A jeśli kupiliśmy byle jaką tym bardziej o nim pamiętajmy! Tak proszę Państwa, głowa jest absolutnie najważniejsza. A głowa naszego dziecka to prawdziwy skarb. Nigdy nie wiadomo co się w niej wykluje i póki nasza pociecha dobrze się zapowiada, zawsze możemy mieć nadzieję, że zrobi ona karierę w Hollywood, zarobi miliony i na stare lata nie będziemy musieli liczyć na emeryturę z ZUS 🙂

Żartujemy sobie, ale sprawa jest poważna — naprawdę nie warto ryzykować urazem naszej pociechy, zwłaszcza urazem głowy, więc przy zakupie hulajnogi koniecznie pamiętajcie też o kasku.

W salonie Zwinne Miasto znajdziecie Państwo wiele modeli kasków dziecięcych, więc jest z czego wybrać. Co jednak najważniejsze — wszystkie oferowane przez nas kaski dla najmłodszych są projektowane specjalnie z myślą o dzieciach i ich bezpieczeństwie.

Podsumowanie

Czas na podsumowanie naszych wywodów na temat pierwszej hulajnogi dla dziecka. Mówiąc najkrócej — jeśli zależy Wam, drodzy rodzice, nie na tym, żeby zaspokoić chwilową zachciankę dziecka i kupić “na odczepnego” cokolwiek, co przypomina hulajnogę, ale na tym aby Wasza pociecha naprawdę złapała więź z hulajnogą i spędzała jak najwięcej czasu w ruchu, na świeżym powietrzu, to oprócz wyglądu i ceny niech Was zainteresuje również bezpieczeństwo konstrukcji, jakość użytych materiałów, jakość wykonania, właściwości jezdne hulajnogi, długość i warunki oferowanej przez producenta gwarancji, wreszcie opnie innych użytkowników.

Gwarantujemy, że hulajnoga wybrana w ten sposób na wiele lat dostarczy każdemu dziecku mnóstwa frajdy. A kiedy z niej wyrośnie już czeka model Maxi Micro Deluxe, która jest naturalną następczynią 🙂

Have Fun!

ZOBACZ PORÓWNANIE